á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Wielki powrót Chyłki i Zordona! Jest jeszcze lepiej niż w Kasacji. Więcej niewiadomych, więcej manipulacji i nieczystych gier, więcej Zordona, więcej bójek, więcej 'kłód pod nogami'... Lekki język, wartka akcja, intrygi, bardzo dobrze rozwinięte wątki główne i poboczne, świetny pomysł na fabułę, mnóstwo zabawnych momentów. Można wyliczać w nieskończoność. Jest tylko jeden minus – zakończenie książki jest przewidywalne. Remigiusz Mróz znów zastawia pułapki, w które łatwo jest wpaść. Dajemy się jemu prowadzić, a on podstępnie zaprowadza nas w ślepe uliczki. Gdy jesteśmy przekonani, że wiemy, co będzie działo się dalej nagle pojawia się zwrot akcji, który wywraca wszystko do góry nogami, tym samym podważając naszą teorię. Jedną z wielu zalet jest to, że Chyłka ma jeszcze bardziej cięty język, ale autor nie przekroczył granicy, zrobił to z umiarem.
Bardzo bogaci ludzie ze swoją córką przebywają w domku letniskowym. Cisza, spokój, świeże powietrze, natura… Niestety nie będą mogli z tego korzystać. Niespodziewanie ich córka znika. Najdziwniejsze jest to, że alarm był włączony, a drzwi i okna szczelnie zamknięte. Ciężko byłoby porywaczowi wejść i wyjść, dlatego zarzuty padają na rodziców, którzy, oczywiście, przeczą temu. Najgorsze jest to, że śledczy uważają, iż dziecko nie żyje. Chyłka i Zordon podejmują się obrony małżeństwa.
„– Macie przesrane – ciągnął Kordian. – Zaraz zjawią się tutaj ABW, CBŚ i wszelkie inne agencje, od których można utworzyć skrót. Łącznie z ZUS-em, a oni są najgorsi.” Bardzo lubię potyczki prawnicze na sali sądowej. Jest to bardzo dobry test wymyślania konstruktywnych argumentów oraz pytań, które mają za zadanie pogrążyć 'przeciwnika'. Prawnicy starają się łamać zasady, które obowiązują, na swoją korzyść. Takie potyczki nie każdy mógłby prowadzić, bo trzeba być: odważnym, pewnym swego oraz kreatywnym. Najciekawsze jest to, że jedno zeznanie świadka może przekreślić wszystkie plany obrońcy.
Joanna Chyłka – najlepsza polska prawniczka, uwielbiająca mięcho oraz głośną, rockową i metalową muzykę (głównie zespół Iron Maiden), papierosy oraz alkohol. Charakteryzuje ją cięty język, poczucie humoru, szczerość, umiejętność wymyślania na poczekaniu argumentów, odwaga, lojalność oraz nonkonformizm. Każdy chciałby mieć takiego obrońcę. Kordian Oryński – znany jako Zordon aplikant mający okazję uczyć się od najlepszych. Tworzy z Chyłką zgrany duet. W pewnej części jest przeciwieństwem swojej patronki, np. uwielbia ryby, ale można zauważyć, że uczynił progres, tj. nauczył się od Joanny rzeczy, które czynią z niego mniejszą fajtłapę i mięczaka.
Podsumowując, skazuję Remigiusza Mroza na przymusowe pisanie kolejnych tomów tej serii.. Może nie przyjąć kary, ale będzie to skutkowało nienawiścią fanów. Bardzo polecam wam Zaginięcie. Ja świetnie spędziłem czas z tym utworem. Jeśli spodobała wam się Kasacja, to drugi tom powinniście jeszcze szybciej pochłonąć. Zniecierpliwiony czekam na trzecią część, która ukaże się w marcu 2016.
Dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona za możliwość napisania blurba o autorze, który brzmi tak: Remigiusz Mróz – współczesny Leonardo da Vinci; wszechstronny i genialny. Potrafi zabić, zabrać w kosmos, sprawić, że w domu zjawią się Niemcy, postawić przed sądem, zabrać w góry czy na przejażdżkę samolotem. Wizytówka dobrej polskiej literatury.
Sebastian Czapliński Tytuł: „Zaginięcie” Autor: Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Czwarta Strona Korekta: Malwina Błażejczak Projekt okładki: Mariusz Banachowicz Wydanie: I Oprawa: miękka Liczba stron: 507 Data wydania: 21.10.2015 ISBN: 978-83-7976-299-6